Pramoninių ir gatvės šviestuvų gamykla. lt-logo-14893442686.jpg

Pramoninis apšvietimas. Kaip išsirinkti tinkamą?

Pramoninis apšvietimas. Kaip išsirinkti tinkamą?

Brangstant energijai, žaliavoms ir darbo jėgai, išlikti konkurencingam padeda taupymas ten, kur nenukenčia gaminamos produkcijos ar teikiamų paslaugų kokybė. Viena iš sričių, kur galima ženkliai sutaupyti yra apšvietimas.

Priklausomai nuo naudojamų šviestuvų tipo gali būti sutaupoma iki 80 procentų elektros energijos. Ypač taupyti energiją aktualu ten, kur apšvietimo reikia daug ir jis naudojamas kelias pamainas ar visą parą - gamybinėse patalpose, sandėliuose, šiltnamiuose, logistikos ir prekybos centruose.

     

Pirmas žingsnis -  apšvietimo projektas

Statant ar rekonstruojant pastatą apšvietimui daromas atskiras projektas. Prieš parengiant projektą yra nustatomi kriterijai apšvietimo projektui. Pagrindiniai parametrai - spalvų atpažinimo indeksas (CRI), apšvietos lygis (lx), šviesos šaltinio ilgaamžiškumas, suderinamumas su šviesos valdymo sistemomis, reikalavimai efektyvumui (lm/W) bei daugelis smulkesnių, tačiau ne mažiau svarbių parametrų.

Nustačius teisingus kriterijus, galima vykdyti tiekėjų apklausas ar skelbti konkursą. Apšvietimo projektus paprastai parengia pačios apšvietimo sprendimus siūlančios įmonės, kurios, atsižvelgdamos į apklausos ar konkurso sąlygas, parenka tinkamiausius šviestuvus.

Nustatant apšvietimo projekto kriterijus reikia atkreipti dėmesį į tris pagrindinius dalykus - šviesos šaltinio tipą, šviestuvo konstrukciją bei elektroninę jo dalį.

  

Šviesos šaltinio tipas 

Analizuodami visus populiariausius šviesos šaltinio tipus, panaudosime argumentuotą atmetimo metodiką, pabaigoje palikdami  tik tuos šviesos šaltinius, kurie, atsižvelgiant į techninius parametrus, labiausiai tinka naudoti pramoniniam apšvietimui.

    

Spalvų atpažinimo indeksas

Kadangi šiame straipsnyje mes kalbame apie vidaus apšvietimą, pirmas parametras, kurį turėtume įvertinti, yra spalvų atpažinimo indeksas (Color Rendering Index - CRI).

CRI vertinimas. Lentele Nr. 1

Spalvų atpažinimo indeksas nusako šviesos kokybę. Pavyzdžiui, daugeliui teko pastebėti, kad esant įprastam geltonam apšvietimui gatvėse, neįmanoma atpažinti spalvų. Taip yra todėl, kad aukšto slėgio natrio lempos spinduliuoja šviesą siaurame bangų diapozone, kuriame nėra pilnos spalvų gamos. Žemiau matome palyginimą, kaip atrodo spalvoti objektai, apšviesti kaitrine arba halogenine lempa (1), aukšto slėgio natrio lempa (2) ir metalo halogenų lempa (3).

CRI CRI CRI
     1                                    2                                   3

Žemiau pateikiame šviesos šaltinių klasifikavimą pagal Ra reikšmes:

Šviesos šaltinių CRI. Lentele Nr. 2

Natrio lempos ir aukšto slėgio gyvsidabrio lempos yra priskiriamos prie prastą spalvų atpažinimo indeksą turinčių šviesos šaltinių, todėl jos yra tinkamos naudoti tik gatvių ir atvirų erdvių bendrajam apšvietimui, bet ne darbo vietoms uždarose patalpose.

     

Efektyvumas

Vienas pagrindinių pasirinkimą lemiančių parametrų, be abejonės,  yra  efektyvumas, kuris matuojamas santykiniu dydžiu - lm/W. Šis parametras parodo, kiek išskiriama šviesos sunaudojant vieną vatą elektros energijos. Žemiau pateikiame populiariausių šviesos šaltinių efektyvumo palyginamąją lentelę.

Efektyvumas. Lentele Nr. 3

Akivaizdu, kad kaitrinės/halogenų bei kompaktinės liuminescensinės lempos dėl mažo efektyvumo nėra tinkamos pramoniniam apšvietimui. Jos daugiau tinkamos naudoti buityje, kur apšvietimas yra naudojamas tik kelias valandas per parą.

  

Šviesos lygio palaikymo ir tarnavimo laikas

Labai svarbus parametras parenkant pramoninį apšvietimą yra šviesos lygio palaikymo ir tarnavimo laikas, nes tai yra tiesiogiai susiję su šviestuvo aptarnavimo kaštais. Labai dažnais atvejais "nusėdusių" arba perdegusių lempų keitimas gamybinėse įmonėse yra labai didelė problema. Kartais net reikia stabdyti įmonės darbą, kad būtų galima pasiekti šviestuvus, esančius virš sumontuotų įrengimų dideliame aukštyje.

Tarnavimo laikas. Lentele Nr. 4

* tarnavimo laikas iki 10% išėjimo iš rikiuotės.
** šviesos palaikymas procentais nuo pradinio praėjus nurodytam tarnavimo laikui.

Nors metalo halogenų lempos ilgą laiką buvo pats populiariausias šviesos šaltinis pramonėje, trumpas tarnavimo laikas bei spartus šviesos praradimas jau pirmomis tarnavimo valandomis yra pagrindinės priežastys, kodėl metalo halogenų lempos šiai dienai yra sparčiausiai atsisakomas šviesos šaltinis pramoniniame apšvietime. Metalo halogenai yra ypač netinkami derinti su judesio ir šviesos davikliais.

Startavimo laikas

Startavimo laikas ir "dimingavimo" savybė yra vieni pagrindinių parametrų, nusakančių galimybę šviesos šaltinį derinti kartu su šiuolaikinėmis šviesos valdymo sistemomis - judesio ir šviesos davikliais.

Startavimo laikas. Lentele Nr. 5

* startuoja iš karto, tačiau reikalingas įkaitimas iki pilno įsidegimo.

Aukšto slėgio išlydžio lempų startavimo laikas yra labai ilgas - 10 sek. ir daugiau, o be to, ne visos jos gali būti "diminguojamos", t.y. prigesinamos. Metalo keramikos halogenų lempos turi ypatingą ydą - pertraukus elektros energiją, jų re-startavimo laikas yra net 15 min. Todėl jos yra visiškai netinkamos naudoti pramoniniame apšvietime.

Dėl visų šių trūkumų visumos, apskritai, aukšto slėgio išlydžio lempų naudojimas pramoniniame apšvietime nebėra racionalus sprendimas.

Taigi, paanalizavę savybes matome, kad iš visų mūsų nagrinėtų šviesos šaltinių tipų, labiausiai tinkami pramoniniam apšvietimui šviesos šaltiniai yra LED bei liuminescensinės lempos. Kiekvienas iš jų turi savų privalumų ir trūkumų, tačiau skirtumai tarp jų nebėra tokie ryškūs ir daugiau priklausomi nuo pasirenkamos kokybės, kainos bei gamintojo, todėl juos geriausiai būtų aptarti su apšvietimo specialistu, siūlančiu konkretų sprendimą. 

  

Žemiau pateikiame trumpą visų pagrindinių parametrų palyginimą, išskirdami tiek LED, tiek liuminescensines lempas pagal jų tipus.

LED vs fluo. Lentele Nr. 6

* startuoja iš karto, tačiau reikalingas įkaitimas iki pilno įsidegimo.

   

Šviestuvo konstrukcija

Kitas žingsnis renkantis tinkamą apšvietimą - pasirinkti tinkamą šviestuvo konstrukciją. Šviestuvo konstrukcija lemia apšvietimo tolygumą bei efektyvumą. Žemų lubų šviestuvuose dažnai būna naudojami "difuzoriai" (liet. šviesos sklaidytuvai), o aukštų lubų šviestuvuose - dideli reflektoriai arba optinės linzės. Ir vieni ir kiti skirti šviesos srauto reguliavimui.

Tinkamos šviestuvo konstrukcijos parinkimas tiesiogiai įtakoja reikalingą šviestuvų kiekį norimam šviesos lygiui pasiekti, o tai tiesiogiai lemia elektros suvartojimą. Žemiau pateiktuose paveikslėliuose matome, kaip vienodos galios ir vienodo skaičiaus skirtingos konstrukcijos šviestuvų lemia apšvietimo lygį.

Lighting EfficiencyLighting Efficiency

Lighting EfficiencyLighting Efficiency

Vienas pagrindinių šviestuvo konstrukcijos elementų yra reflektorius arba linzės. Tiek reflektoriaus, tiek linzių funkcija yra ta pati  - šviesos šaltinio skleidžiamą šviesą sukoncentruoti ir nukreipti tinkama linkme. Reflektorių ir linzių panaudojimas didina šviestuvo efektyvumą 50 - 70 proc.

Tačiau lazda turi du galus - didelių reflektorių ir linzių panaudojimas stipriai padidina šviestuvo kainą. Todėl pagrindinė projektuotojo užduotis yra parinkti optimalų variantą tarp šviestuvo kainos ir efektyvumo.

Visi šviestuvai gali būti skirstomi pagal patalpų aukštį: žemoms (2-4 metrų), vidutinio aukščio (4-8 metrų) ir itin aukštoms - iki 25 metrų aukščio patalpoms.

   

Elektroninė šviestuvo dalis

Kiekvieno šviestuvo širdis yra jo elektroninis paleidėjas, liaudyje dar vadinamas "balastu". Tinkamos elektronikos parinkimas yra ne ka mažiau svarbus, nei šviesos šaltinis ar šviestuvo konstrukcija. 
Pramoniniame apšvietime, kur šviestuvai kabo sunkiai prieinamose vietose ir dideliame aukštyje, šviestuvo elektronika privalo būti itin patikima ir tarnauti mažiausiai tiek, kiek skirta tarnauti šviesos šaltiniui. Be to, svarbu suprasti, kad elektroninis paleidėjas tiesiogiai lemia ir pačio šviesos šaltinio tarnavimo laiką. 
Žemiau pateikiame keletą svarbiausių techninių charakteristikų, į kurias reikia atkreipti dėmesį.

    

Šilto paleidimo funkcija (angl. pre-heat) 

Ši funkcija yra būtina, jei šviestuvai yra dažnai junginėjami, pvz.: ofisuose arba derinant juos kartu su judesio davikliais. Be šios funkcijos, lempų tarnavimo laikas mažėja kartais.
Šilto paleidimo funkcija naudojama tik liuminescensinių lempų paleidėjuose.

  

Įtampos intervalas (angl. line voltage)

Pramoniniuose objektuose labai dažni yra įtampų svyravimai, todėl reikia atkreipti dėmesį į nurodytą maitinimo įtampos intervalą. Svarbu žinoti, kad didžiausias apkrovas paleidėjas patiria esant mažai įtampai, todėl apatinė riba yra itin svarbi. Rekomenduojami parametrai 200 - 260V.

    

Max leidžiama Tc temperatūra 

Šis parametras nusako, kokia maksimali leidžiama paleidėjo korpuso temperatūra. Jei Tc viršija leidžiamą normą, paleidėjo tarnavimo laikas stipriai mažėja. Pramoniniame apšvietime rekomenduojamas Tc parametras yra 65 - 75 laipsniai.

   

Perkaitimo apsauga (angl. overheat protection) 

Kai kurie geresnių gamintojų paleidėjai turi apsaugas nuo perkaitimo. Tokiu atveju paleidėjas yra automatiškai išjungiamas, kad sistema atauštų. Reguliuojami (DALI arba 1-10V) elektroniniai paleidėjai perkaitimo atveju ne užgesina, bet prigesina šviesos šaltinį, kol sistema atvės.

   

Naudingumo koeficientas (angl. power factor) 

Šis parametras nusako elektroninio paleidėjo naudingumą. Žemas naudingumo koeficientas reiškia didesnius elektros nuostolius bei elektros suvartojimą. Rekomenduojama reikšmė > 0,95.

  

  

  

Straipnis spaudoje:

https://lt.lt.allconstructions.com/portal/categories/14/1/0/1/article/16706/pramoninis-apsvietimas-kaip-issirinkti-tinkama
https://www.swiatlo.com/home/article/654-swietlowki-wciaz-w-modzie/74-wiadomosci
https://www.lednews.pl/oswietlenie-przemyslowe-jak-wybrac-odpowiedni-rodzaj
https://luxmagazyn.pl/ardelete-wiadomosci/203-oswietlenie-przemyslowe-jak-wybrac-odpowiedni-rodzaj
https://www.lednews.pl/wiadomosci
https://luxmagazyn.pl/wiadomosci

Kategorijos

Populiariausi

Naujausi

Paieška naujienose

Archyvas